ازدواج سفید

تابوی ازدواج سفید

ازدواج سفید چیست؟ معنی تابو چیست؟

ازدواج سفید به رابطه غیرقانونی و نامشروع زن و مرد گفته میشود که بدون جاری شدن صیغه عقد و قبول تعهدات و مسئولیت های ازدواج دائم به بهانه شناخت بیشتر و به تقلید از فرهنگ غرب باهم همخوانه شده و روابط جنسی و معاش مشترک دارند ولی همدیگر را همسر و متعهد بهم نمیدانند.

تابو یعنی تحریم! به آن دسته از رفتار ها، گفتار ها و امور اجتماعی گفته میشود که بر اساس رسوم، آیین و مذهب؛ ممنوع و نکوهش پذیر است. در اصل موضوعات اجتماعی و فرهنگی را در بر میگیرد که جامعه و انسان ها با آن به عنوان ناهنجاری برخورد میکنند.

ازدواج سفید از جمله تابو های شناخته شده در جامعه ایران و یکی از ناپسندترین رفتارهای اخیر جوانان در کشور میباشد. ازدواج سفید با نفوذ به تمام لایه های اجتماعی و فرهنگی ما آسیب های جبران ناپذیری به اعتقادات، اخلاق و فرهنگ مردم وارد آورده است و با باور ها و اعتقادات مردم بازی میکند.

وکلای ما همچنین شما را در موارد دعوی مدنی مانند طلاق نمایندگی می کنند.

مقالات چاپ شده
a
مشاهده مقالات
پادکست های ضبط شده
a
مشاهده فروشگاه

وکلای ما همچنین شما را در موارد دعوی مدنی مانند طلاق نمایندگی می کنند.

نکات کتاب تابو ازدواج سفید

نکته ۵ :

در قانون جمهوری اسلامی ایران فقط ازدواج هایی به رسمیت شناخته میشوند که در دفاتر ازدواج ثبت شوند و بنابراین قوانین ازدواج سفید به رسمیت شناخته نشده و جرم محسوب میشود.

نکته ۴ :

ازدواج سفید یا همباشی ابعاد فرهنگ سنتی را مذموم میشمارد و موجب ایجاد هویت دوگانه برای افراد در گیر در آن میشود به طوری که این افراد دچار بحران و بیگانگی هویتی میشوند.

نکته ۳ :

صیغه محرمیت یا ازدواج موقت نزدیکترین مدل به ازدواج سفید است با این تفاوت که دارای مشروعیت شرعی بوده و کاملا قانونی میباشد.

نکته ۲ :

ازدواج سفید چیست؟

cohabitation  یا همباشی نوعی زندگی زناشویی و برقراری رابطه جنسی، بدون ثبت رسمی پیوند ازدواج است که برخی آن را ازدواج سفید نامیده اند.

نکته ۱ :

آیا میدانید تابو چیست؟

تابو به مجموعه ای از رفتارها، گفتارها و امور اجتماعی گفته میشود که بر اساس رسم، آیین و مذهب ممنوع و نکوهش پذیر است.

نکته ۱۰ :

آیا میدانید ازدواج سفید زنا به حساب می آید و فرزند ناشی از این نوع رابطه فاقد مشروعیت قانونی است و بر اساس ماده ۸۸۸ قانون مدنی فرزند چنین ازدواجی از ارث محروم میباشد.

نکته ۹ :

ماده ۷۳۶ قانون مجازات اسلامی هرگونه رابطه بین زن و مرد را که خارج از چهارچوب شرعی ازدواج باشد نامشروع دانسته و مستوجب مجازات میداند و مجازات ان نیز تا ۹۹ ضربه شلاق میباشد.

نکته ۸ :

بر اساس فتوای آیت الله عظمی سیستانی الزامی به خواندن خطبه عقد به زبان عربی وجود ندارد و زن و مرد میتوانند به زبان فارسی نیز صیغه موقت را بین خود جاری کنند.

نکته ۷ :

از نظر قوانین جمهوری اسلامی و شرع، ماهیت ازدواج سفید چیزی جز زنا نیست که علاوه بر گناه آلود بودن آن قانون نیز بالاترین میزان شلاق حدی را برای آن مقرر کرده است. یعنی ۹۹ ضربه شلاق!!

نکته ۶ :

آیا میدانستید بر اساس فتوای فقهای اسلامی جاری نمودن عقد موقت میتواند توسط خود زن و مرد انجام شود و حتما نیازی نیست به عربی خوانده شود بلکه میتواند به زبان مادری نیز خوانده شود.

نکته ۱۵ :

عده به چه معناست؟

طبق قوانین فقهی اسلامی با صدور حکم طلاق در ازدواج دائم و با بذل یا اتمام مدت در ازدواج موقت زندگی مشترک زناشویی به پایان میرسد. در این شرایط زن موظف است تا مدتی بعد از طلاق یا فوت همسر یا بذل مدت و انقضای زمان عقد ازدواج موقت، از ازدواج مجدد خودداری کند که به این مدت به اصطلاح عده میگویند.

نکته ۱۴ :

در ازدواج موقت شرط تعیین مهریه و مدت عقد یک شرط اساسی محسوب میشود و در صورتی که مدت یا مهریه ذکر نشود عقد دچار اشکال میگردد.

نکته ۱۳ :

در ازدواج موقت فرزندان ناشی از آن مشروع و قانونی محسوب میشوند و فرق آن با ازدواج دائم در مدت عقد و الزامی بودن ذکر مهریه و عدم اجباری بودن ثبت ازدواج و عدم استحقاق نفقه و ارث میباشد.

نکته ۱۲ :

آیا میدانستید خواندن صیغه ی عقد به زبان مادری نیز مورد قبول است و نیازی نیست این صیغه حتما توسط شخص ثالثی خوانده شود.

نکته ۱۱ :

طبق ماده ۲۱ قانون حمایت خانواده عدم ثبت ازدواج موقت جز در موارد زیر الزامی ندارد و جرم محسوب نمیشود:

۱-باردار شدن زوجه.  ۲-توافق طرفین.  ۳- ذکر شروط ضمن عقد

نکته ۲۰ :

ازدواج موقت به چه معناست؟

بر اساس ماده۱۰۷۵ قانون مدنی: « نکاح وقتی منقطع(موقت) است که برای مدت معینی واقع شده باشد.»

این مدت موقت میتواند برای چند دقیقه یا چند سال باشد و در این باره محدودیتی وجود ندارد. اما این مدت باید کاملا روشن و معین باشد و ابهامی در آن وجود نداشته باشد.

نکته ۱۹ :

برخلاف کشورهای غربی که ازدواج سفید یا همباشی را صحیح می پندارند، در کشور ما این نوع رابطه ( ازدواج سفید) مجازات دارد و شرع، قانون، سنت و اصالت این مدل ازدواج را نمی پذیرد.

نکته ۱۸ :

اگر ازدواج سفید بین زن و مردی ثابت شود بدین منظور که با یکدیگر رابطه جنسی داشته اند این رابطه در حکم زنا است و فرزند ناشی از این رابطه حکم فرزند نامشروع را دارد.

نکته ۱۷ :

تحقیقات نشان داده است زنان در ازدواج سفید بیش از انواع دیگر ازدواج دچار خشونت خانگی میشوند و چنین روابطی زودتر از ازدواج های رسمی و شرعی از هم میپاشد.

نکته ۱۶ :

بهتر است بدانید که طبق قانون و شرع مقدس اسلام فرزند ناشی از ازدواج سفید ولد زنا محسوب شده و نسبت این افراد به رسمیت شناخته نمیشود و از حقوق طبیعی و قانونی خود از جمله گرفتن شناسنامه، حق تحصیل، نفقه و ارث و غیره محروم میباشند.

نکته ۲۵ :

آیا میدانید در ازدواج موقت رضایت طرفین و خواندن شفاهی صیغه کافی است و نوشتن و شاهد گرفتن الزامی نیست.

نکته ۲۴ :

تمکین در نکاح موقت

در ازدواج موقت زن موظف به تمکین به شکلی که در ازدواج دائم مطرح است نمیباشد. یعنی زن در ازدواج موقت برای خروج از خانه نیاز به اذن شوهر ندارد، حق تحصیل و انتخاب شغل را خواهد داشت و برای داشتن این حقوق نیازی به شرط ضمن عقد ندارد.

نکته ۲۳ :

 نفقه در ازدواج موقت

در عقد موقت بر خلاف ازدواج دائم نفقه ای بر عهده شوهر نیست و از این باب نمیتوان مرد را ملزم به پرداخت نفقه نمود مگر اینکه طبق توافق طرفین با ذکر شرط ضمن عقد نفقه بر عهده مرد قرار گیرد.

نکته ۲۲ :

احکام مهریه در ازدواج موقت چیست؟

احکام مهریه در عقد دائم و موقت کاملا مشابه با هم میباشد. تنها تفاوت در این است که در عقد موقت حتما باید مهریه ضمن عقد مشخص باشد و عدم تعین مهر موجب بطلان عقد میشود. نکته دیگر اینکه پرداخت مهریه در عقد موقت حتی در صورت عدم نزدیکی نیز بر مرد واجب است.

نکته ۲۱ :

وضعیت ارث در ازدواج موقت چگونه است؟

در ازدواج موقت ارث راهی ندارد، بنابراین با فوت هریک از طرفین طرف مقابل از او ارثی نمیبرد. البته اگر صیغه منجر به تولد فرزند شود آن فرززند از پدر و مادر خود ارث میبرد.

نکته ۳۰ :

فرزندان ناشی از ازدواج سفید بیشترین لطمه را متحمل میشوند چراکه چنین ازدواجی ثبت نمیشود و سرنوشت آنها پس از تولد مشخص نیست. بارداری های ناخواسته و عوارض بهداشتی ناشی از سقط جنین غیر قانونی از تبعات دیگر ازدواج سفید است.

نکته ۲۹ :

ازدواج در اسلام دو نوع میباشد: ۱- ازدواج دائم  ۲- ازدواج موقت (متعه)

ازدواج موقت در اسلام یک ازدواج شرعی است و مثل ازدواج دائم دارای خطبه عقد، مهریه و عده میباشد.

نکته ۲۸ :

ازدواج سفید نقطه مقابل ازدواج حقیقی است و تنها رابطه ای است برای فرار از تعهد که اغلب از طرف مردان پیشنهاد می شود و در آن هیچ تعهد و حس مسئولیت پذیری بین افراد وجود ندارد.

نکته ۲۷ :

ازدواج سفید را باید پدیده ای غیر شرعی و غیر قانونی دانست که افزایش آن در سالهای اخیر دامنگیر جامعه ایرانی شده است که به نوعی فرار از ازدواج شرعی و شانه خالی کردن از بار مسئولیتها محسوب میشود.

نکته ۲۶ :

نکاح منقطع یا ازدواج موقت که به صیغه نیز نزد افکار عمومی مطرح است، نوعی ازدواج است که در آن عقد ازدواج برای مدت معین و محدودی با مهریه ای معلوم، بین زن و مرد بسته میشود و با پایان مدت آن رابطه زوجیت خودبه خود منقضی میشود مگر اینکه دو طرف این عقد بخواهند آنرا تمدید و ادامه دهند.

آمار های رشد بین المللی و داخلی ازدواج سفید

در آمریکا در سال ۱۹۷۰ نزدیک به ۴۰۰ هزار زوج در قالب الگوهای همخانگی زندگی میکردند.


در حالی که طبق آمارها در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷ میلیون زوج (۱۴ میلیون نفر) در آمریکا در قالب الگوهای همخانگی زندگی میکردند.


تحقیقات نشان داده بیش از نیمی از زنانی که در آمریکا ازدواج کردند؛ پیش از آن رابطه همخانگی را با همسر خود تجربه کرده اند. اما با گسترش همخانگی تعداد ازدواج ها کاهش چشمگیری داشته است.


در کانادا میزان ازدواج زنان تا ۵۰  سالگی از بالای ۹۵ درصد در سال ۱۹۶۵ به کمتر از ۶۰ درصد در سال ۲۰۰۳ رسیده است


در کانادا همخانگی رشدی ۳۰ درصدی را نشان میدهد و از ۱۵ درصد در اوخر سال ۱۹۶۰ به نزدیک ۵۰ درصد در سال ۲۰۰۰ رسیده


طبق پژوهش ها روی ۲۱۳ زوج، عمر ازدواج سفید در ایران بین یک تا سه سال است


۴۵ درصد این افراد بین ۲۵ تا ۳۰ سال سن داشتند و ۶۲ درصد دارای تحصیلات کاردانی و کارشناسی وده و ۲۳ درصد در مقاطع ارشد و دکترا تحصیل میکردند.


این در حالی است که مهمترین شیوه آشنایی که از سوی این افراد ذکر شده؛ گروه دوستان، دانشجویان و همکاران محل کار و فضای مجازی بوده است


گروه وکلای یسنا – طیبه خلقی وکیل دادگستری

سایر محصولات

موسسه روانشناسی و حقوقی یسنا علاوه بر تمامی خدمات حقوقی و وکالت تلاش در بالا بردن سطح آگاهی مردم عزیزمان، در تولید مقالات و کتاب های آنلاین همچنین پادکست و ویدئو های آموزشی، که محبوب ترین آنها در زمینه های خشونت علیه زنان و کودکان، تغییر جنسیت، ازدواج سفید و رحم اجاره ای است کرده است؛ فعالیت دارد. پربازدیدترین و محبوب ترین آنها از نظر مخاطبینمان را برای شما لیست میکنیم.

مشاهده محصولات