تغییر جنسیت

تغییر جنسیت

تغییر جنسیت عملی نو ظهور یا قدیمی؟

تغییر جنسیت برای اولین بار در انگلستان حدود سال ۱۹۴۵ میلادی اتفاق افتاد که دختری بنام لورا دیلون تغییر جنسیت داد و پسر شد و نام مایک دیلون را پس از تغییر جنیت برای خود انتخاب کرد.

بر مبنای مدارک تاریخی، تغییر جنسیت تا پیش از سال ۱۳۴۳ شمسی در ایران وجود داشته و اولین عمل جراحی تغییر جنسیت در سال ۱۳۰۹ شمسی توسط پزشکی بنام خلعتبری انجام شده است.

بنظر میرسد که حتما بعد از آن تاریخ هم عمل تغییر جنیت کمابیش اتفاق افتاده که بر اساس این گونه عمل ها حضرت امام خمینی (ره) تصمیم به طرح مباحث فقهی و حقوقی در مورد مسئله ی تغییر جنسیت گرفته است.

و از اولین فقهای شیعه که با موضوع تغییر جنیت روبرو گشت و به بحث علمی و استنباط و فتوا پرداخت، امام خمینی (ره) بودند که در سال ۱۳۴۳ در اثر فقهی خویش با عنوان “تحریر الوسیله” این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دادند و به جایز بودن تغییر جنسیت فتوا دادند.

وکلای ما همچنین شما را در موارد دعوی مدنی مانند طلاق نمایندگی می کنند.

مقالات چاپ شده
a
مشاهده مقالات
پادکست های ضبط شده
a
مشاهده فروشگاه

وکلای ما همچنین شما را در موارد دعوی مدنی مانند طلاق نمایندگی می کنند.

نکات کتاب تغییر جنسیت

نکته ۵ :

ترامرد یا F T M به تراجنسی ها یا دگرجنسگونه هایی گفته میشود که در زمان تولد با اندام جنسی زنانه به دنیا آمده اند ولی در جامعه به عنوان یک مرد شناخته میشوند.

نکته ۴ :

دو جنسی ها چه کسانی هستند؟

دوجنسی ها افرادی دارای آلت تناسلی از هر دو جنس هستند. این بیماران دارای اختلال ظاهری در اندام های تناسلی و اندام های داخلی جنسی و سیستم هورمونی جنسی اند و معمولا نمای ظاهریشان اندام هر دو جنس میباشد.

نکته ۳ :

ترنسکشوال ها چه کسانی هستند؟

ترنسکشوال ها افرادی میباشند که اگرچه از نظر فیزیکی هیچگونه اختلال جنسیتی ندارند ولی از جنسیت خود راضی نبوده و حاضر به پذیرش جنسیت فعلی خود نیستند.

نکته ۲ :

تراجنسی ها یا ترنس ها افرادی هستند که تشخیص روانی خود فرد از جنسیتش با اندام های جنسی زمان تولدش متفاوت است، این افراد علاقه شدیدی به انجام مراحل درمان و تغییر جنسیت خویش دارند و عدم دسترسی به درمان میتواند باعث خودکشی تراجنسی ها شود.

نکته ۱ :

تراجنسی به چه معناست؟

تراجنسی که ترنسکشوال و به اختصار تی اس یا ترنس هم گفته میشود افرادی هستند که دارای هویت جنسی متناقض از روح و روان خود هستند و تطبیق درستی با هویت جنسی خود ندارند.

نکته ۱۰ :

آیا می دانستید بر اساس آمارها از هر ۱۰۰ هزار نفر سه تا چهار نفر مبتلا به اختلال ترنسکشوالیته هستند.

نکته ۹ :

ترنسکشوال یا تی اس جزو اختلالات هویت جنسی محسوب میشود؛ اختلالات هویت جنسی یعنی مشکلاتی که یک فرد در باور و پذیرفتن هویت خودش دارد و در واقع با رفتار و منش اجتماعی جنس دیگری در اجتماع زندگی میکند.

نکته ۸ :

ترنسکشوال در گذشته ائونیسم نامیده میشد و این نام برگرفته از نام اولین فرد مبتلا به این اختلال شوالیه ائون بیومانت میباشد. او لباسهای زنانه میپوشید و به کارهای زنانه علاقه مند بود.

نکته ۷ :

نارضایتی جنسی در افراد تراجنسیتی معمولا باعث مشکلاتی در سازگاری با جامعه شده و این افراد معمولا مشاغلی پایینتر از سطح هوشی خود دارند. این افراد از ظاهر دستگاه تناسلی خود بیزار بوده و منکر جنس زیست شناختی خویش میشوند.

نکته ۶ :

ترازن یا M T F  به تراجنسی ها یا دگرجنسگونه هایی گفته میشود که در زمان تولد با اندام جنسی مردانه متولد شده اند ولی در جامعه به عنوان یک زن شناخته میشوند.

نکته ۱۵ :

افراد تراجنسیتی بسیار حساس و شکننده بوده و کسانی که مراحل تغییر و درمان را سپری نمیکنند، مجبورند در همین تضاد جسم و روح زندگی کنند و متاسفانه بیش از یک سوم آنها دست به خودکشی میزنند.

نکته ۱۴ :

متاسفانه اغلب بیماران تراجنسی با همجنسگراها اشتباه گرفته میشوند و به همین دلیل از سوی جامعه با رفتارهای ناخوشایندی مواجه میشوند، در حالی که این دو گروه کاملا با هم تفاوت دارند. همجنسگراها از هویت جنسی خودشان کاملا راضی هستند در حالی که بیماران ترنسکشوال با هویت جنسیشان مشکل دارند و نمی توانند با آن کنار بیایند.

نکته ۱۳ :

در مغز انسان قسمتی به نام هیپوتالاموس وجود دارد که از قسمتهای مجزایی تشکیل شده که یکی از آنها مربوط به هویت جنسی و رفتار جنسیتی افراد است. این بخش در افراد تراجنسی واژگون شده و اصولا این ناهماهنگی یا اختلال در دوران جنینی اتفاق می افتد.

نکته ۱۲ :

اجتماع اطراف نقش بسیار مهمی در شکل گیری و تکامل رفتارهای هویتی کودکان و همسویی آنها با هویت جنسی شان دارد لذا عوامل تربیت اجتماعی یکی از موارد بسیار تاثیر گذار در تشکیل و تثبیت هویت جنسی افراد می باشد.

نکته ۱۱ :

آیا می دانید پایه های اولیه جنسیت توسط تکامل مغز و در دوران جنینی مشخص میشود؟

بنابراین اگر مادر در دوران بارداری تحت تاثیر اضطراب و استرس قرار گیرد، میتواند باعث نقض کار مکانیسم هورمونی و در نتیجه بروز اختلال جنسیتی در جنین شود.

نکته ۲۰ :

اولین عمل تغییر جنسیت در جهان در سال ۱۹۲۱ در کشور آلمان انجام شد و اصطلاح ترنسکشوالیسم اولین بار در سال ۱۹۲۳ مطرح و ابداع شد و این اصطلاح کماکان بین عموم و مراکز پزشکی استفاده میشود و رایج است.

نکته ۱۹ :

افراد دوجنسی یا دارای ابهام هویت جنسی، افرادی هستند که از بدو تولد آلت تناسلی بینابین دارند و این افراد برای عمل جراحی و مراحل درمان روند مشخصی دارند.

نکته ۱۸ :

بیماری ترنسکشوال یک بیماری روحی و روانی شدید است که بیمار خواهان تبدیل به جنس مخالف است.در مواردی اینگونه بیماران از طریق روان درمانی یا هورمون درمانی معالجه میشوند و فرد جنسیت فعلی خود را می پذیرد ولی در برخی موارد هیچ راهی جز عمل جراحی و تغییر جنسیت وجود ندارد.

نکته ۱۷ :

یکی از اختلال های شایع جنسی، اختلال هویت جنسی است و فرد علی رغم داشتن اندام تناسلی بیرونی و درونی سالم، از نظر ذهنی و روانی در مورد جنسیت خود دچار مشکل بوده و حاضر به پذیرش جنسیت فعلی خود نیست.

نکته ۱۶ :

دوجنسی ها چه کسانی هستند؟

دوجنسی یا خنثی به معنی «زن – مرد» یا «نه زن-نه مرد» به افرادی گفته میشود که دارای هر دو آلت تناسلی مردانه و زنانه هستند یا هیچکدام را ندارند که به این دسته خنثی نیز گفته میشود.

نکته ۲۵ :

تغییر جنسیت در ایران بر خلاف دیگر کشورهای اسلامی برای افرادی که در مصاحبه های روانشناسی تایید شوند و بتوانند هزینه های عمل را پرداخت کنند مجاز میباشد.

نکته ۲۴ :

بر اساس آمارهای موجود در پزشکی قانونی سالانه بیش از ۲۷۰ ایرانی تغییر جنسیت میدهند و بر مبنای همین آمار و طبق اعلام سازمان پزشکی قانونی هر ساله به تعداد متقاضیان این عمل جراحی افزوده میشود.

نکته ۲۳ :

آیا میدانستید در اواسط دهه ۶۰ امام خمینی(ره) طبق فتوایی عمل جراحی تغییر جنسیت افراد دارای اختلال تراجنسی و دوجنسی ها را پس از تایید پزشکی قانونی مجاز شمردند.

نکته ۲۲ :

از اولین فقهای شیعه که به بحث علمی و استنباط و فتوا در مورد تغییر جنسیت پرداخته اند امام خمینی (ره) میباشند که در سال ۱۳۴۳ در اثر فقهی خویش با عنوان «تحریر الوسیله» این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دادند و به جایز بودن تغییر جنسیت فتوا دادند.

نکته ۲۱ :

بر مبنای مدارک تاریخی تغییر جنسیت تا پیش از سال ۱۳۴۳ شمسی در ایران وجود داشته و اولین عمل جراحی تغییر جنسیت در سال ۱۳۰۹ شمسی توسط پزشکی به نام خلعتبری انجام شده است.

نکته ۳۰ :

به موجب بند ۱۸ ماده ۴ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ رسیدگی به درخواست تغییر جنسیت در صلاحیت دادگاه خانواده قرار دارد. بنابراین تغییر جنسیت باید پس از درخواست متقاضی و رسیدگی دادگاه و طی تشریفات قضایی و اتخاذ تصمیم موافق دادگاه انجام شود.

نکته ۲۹ :

بر اساس فتوای امام خمینی (ره) و آیت الله العظمی خامنه ای و اکثر فقهای شیعه افرادی که دارای اختلال جنسی بدنی و روانی هستند میتوانند پس از تایید پزشکان تغییر جنسیت داده و از حمایت های قانونی نیز بهره مند شوند.

نکته ۲۸ :

اولین فردی که پس از انقلاب اسلامی اقدام به تغییر جنسیت نمود فردی به نام فریدون ملک آرا بود که در سال ۱۳۶۴ پس کسب تکلیف از امام خمینی(ره) جنسیت خویش را تغییر داد و نام مریم ملک آرا را برای خود برگزید.

نکته ۲۷ :

افراد مبتلا به اختلال تراجنسیتی اگر به خاطر ترس از واکنش دیگران اقدام به درمان نکنند آسیب های روز افزونی به خود و اطرافیان خود وارد خواهند نمود زیرا روند تکامل هویت جنسی یعنی درک از زن یا مرد بودن در آنان به طور کامل و صحیح صورت نگرفته است.

نکته ۲۶ :

تراجنسی ها همجنس گرا نیستند بلکه بر خلاف همجنسگرایان از جدایی روح و بدن رنج میبرند و معتقدند بدنشان به روح آنها تعلق ندارد اما همجنسگرایان چنین نیستند.

با تصویب قانون حمایت خانواده در سال ۱۳۹۱ درخواست صدور مجوز تغییر جنسیت در صلاحیت دادگاه خانواده محل اقامت متقاضی میباشد. دادگاه خانواده پس از وصول درخواست و ملاحظه ی دلایل، متقاضی را جهت بررسی شرایط و اعلام نظر تخصصی به پزشکی قانونی معرفی می نماید.


احکام مطرح شده در قوانین مربوط به میزان ارث، دیه، ولایت قهری، مهریه ، تمکین و غیره حکایت از آن دارد که زن و مرد از حقوق و تکالیف یکسانی برخوردار نیستند و بدون تردید تغییر جنسیت موجب دگرگونی حقوق و تکالیف مدنی و اجتماعی فرد بویژه در زمینه حقوق خانواده میشود. البته برخی از احکام نیز بر اساس قاعده «حق مکتسب» همچون گذشته باقی خواهند ماند.

گروه وکلای یسنا – طیبه خلقی وکیل دادگستری

سایر محصولات

موسسه روانشناسی و حقوقی یسنا علاوه بر تمامی خدمات حقوقی و وکالت تلاش در بالا بردن سطح آگاهی مردم عزیزمان، در تولید مقالات و کتاب های آنلاین همچنین پادکست و ویدئو های آموزشی، که محبوب ترین آنها در زمینه های خشونت علیه زنان و کودکان، تغییر جنسیت، ازدواج سفید و رحم اجاره ای است کرده است؛ فعالیت دارد. پربازدیدترین و محبوب ترین آنها از نظر مخاطبینمان را برای شما لیست میکنیم.

مشاهده محصولات