لباس وکلا

وکالت > دسته‌بندی نشده  > لباس وکلا

لباس وکلا

هر حرفه و شغلی لباس خاص خود را دارد و در اکثر مواقع از روی لباس خاص و یونیفرم افراد میتوان شغل آنها را حدس زد . مانند روپوش سفید پزشکان ، کلاه ایمنی مهندسان و … وکلا هم لباس منحصر به فرد خود را دارند . در ادامه به معرفی لباس اسمی وکلا و تاریخچه آن می پردازیم . در اکثر کشور های جهان وکلا از یک ردای مشکی و یقه سفید استفاده می کنند . دلیل انتخاب رنگ مشکی این است که این رنگ را نمادی از سلطه ، وقار و زیبایی می دانند . برخی نیز معتقدند رنگ مشکی نظم و انضباط را متبادر می کند و به آنها انگیزه و اطمینان برای مبارزه در جهت تحقق عدالت را فراهم می کند .

قانونگذار در ماده ۶۷ نظامنامه قانون وکالت مصوب سال ۱۳۱۶ نیز به  مسئله پوشش وکیل ایرانی پرداخته است و لباس مخصوص وکالت را لباده مشکی و یقه لب شکسته سفید و دستمال گردن سفید چین دار ، شلوار و کفش و جوراب مشکی مقرر کرده است .

در کشور فرانسه از یک دهه قبل موضوع کاهش استرس وکلای دادگستری با استفاده از لباس مخصوص مطرح گردید . به نحوی که در سال ۱۹۹۷ برای اولین بار خیاط فرانسوی پییر کاردین Pierre Carding  با دوختن یک دست لباس رسمی وکلا از جنس پارچه ای بسیار نرم مدعی شد که این لباس باعث می شود که استرس وکلا در هنگام دفاع کاهش یابد . او در این خصوص توضیح می دهد که در این لباس نوعی فلز مخصوص به کار رفته که باعث دشارژ شدن الکتریسیته استاتیک قلب که منشا استرس است می گردد .

طیبه خلقی

وکیل پایه یک دادگستری

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید