مقاله بیمه وکالت

وکالت > دسته‌بندی نشده  > مقاله بیمه وکالت

مقاله بیمه وکالت

بسیاری از تحولات سیاسی و اجتماعی جهان مانند انقلاب فرانسه، انقلاب روسیه و انقلاب اسلامی ایران حداقل از یک جنبه برای تحقق حق و عدالت رخ دادند. به همین خاطر است که موضوع عدالت در تمام دوره های تاریخ شایسته ی تحقیق و تفکر است.

عدالت یکی از اصطلاحات مبنایی سیاست و اخلاق است که با اهمیتی عالم گیر در همه ی نظریه های سیاسی و اجتماعی نقش اساسی دارد. در فرهنگ لغت عمید عدالت به معنای دادگر بودن و انصاف داشتن آمده است، همچنین در فرهنگ لغت آکسفورد عدالت به منزله ی حفظ اصول قانونی، اجتماعی و اخلاقی به وسیله ی اعمال اقتدار و قدرت تعریف شده است. در عصر جدید بحث ها در مورد عدالت از حوزه ی فردی و اخلاق فاصله گرفته و به سمت عدالت اجتماعی معطوف شده است. عدالت به عنوان یک طرح اجتماعی  به طور اساسی بستگی به این دارد که حقوق و وظایف اجتماعی چگونه درک و اجرا میشوند.

اجرای عدالت در جهان معاصر آنچنان اهمیتی یافته است که امروزه حق برخورداری از دادرسی عادلانه از جمله حق های مطلق انسانی محسوب میشود که در هیچ شرایطی اعم از جنگ یا بی نظمی و انقلاب داخلی یا نبود امکانات و منابع و بسیاری توجیهات دیگر نمیتوان آن را تعطیل کرد یا محدود ساخت و معلق نمود.

همانطور که گفته شد حق بر دادرسی عادلانه یکی از بنیادی ترین مصادیق حقوق قضایی و قانونی بشر است که در بسیاری از اسناد حقوق بشر به آن اشاره شده است. رعایت این حق صحت و کارایی و سلامت دستگاه قضایی و دادگستری یک کشور را تضمین میکند.

 همچنین حق شهروندان و احقاق حقوق آنها در زمینه های قضایی و قانونی یکی از حقوق اساسی بشر است که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است.

حق مذکور در اسناد بین المللی مهمی نظیر اعلامیه جهانی حقوق بشر ( 1948 )، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (۱۹۹۶) و اسناد منطقه ای مانند کنوانسیون اروپایی حقوق بشر (۱۹۵۰)، کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر (۱۹۶۹) و منشور آفریقایی حقوق بشر و خلق ها به رسمیت شناخته شده است.

نیاز به امنیت و اطمینان از اجرای عدالت و احقاق حق از جمله غرایز فطری انسان است که موجب پویایی و تعالی انسان در جریان رشد و تکامل زندگی با حفظ آزادگی و اصالت او میشود. بنابراین میان عدالت و نیازمندی های انسان رابطه مستقیمی وجود دارد. نیازمندی ها ترکیبی از عناصر اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است و عدالت زمانی ایجاد میشود که فرصت تامین و رفع نیازهای افراد جامعه فراهم شود.

حجت الاسلام والمسلمین غلام حسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه در یکی از مصاحبات خود با بیان اینکه استقرار عدالت در همه ابعاد در جامعه نیازمند الزاماتی است، افزودند: « تحقق و استقرار عدالت در جامعه ابتدائأ نیازمند یک قانون خوب است. مردم متدین و انقلابی که ما را پناه خود در زمینه های مختلف میدانند از قوه قضاییه انتظار دارند تا کاستی ها و نواقص را اصلاح کند و این امر به خودی خود وظایف دستگاه قضایی را سنگین تر میکند.»

گسترش عدل و داد از اهداف والا و همیشگی کانون وکلای دادگستری بوده است و همت و تلاش گرانمایه ی دستگاه قضایی در راستای تحقق و استحکام بیشترعدالت و قانون در جامعه شایسته ی تکریم و تجلیل است. در راستای اجرای عدالت و توسعه حاکمیت قانون و ارائه ی خدمات حقوقی برای کلیه ی گروه ها و طبقات اجتماعی و نیز در جهت حمایت از سیاست ها و برنامه های قوه ی محترم قضاییه در بهره مند سازی تمام آحاد جامعه از خدمات و حمایت های قانون، طرح بیمه ی وکالت می تواند کمک شایانی به عموم هموطنان در زمینه های مختلف حقوقی ارائه دهد. 

در سال های گذشته شاهد رشد بی سابقه صنعت بیمه در تمامی لایه های اجتماعی بوده ایم. از آتش سوزی و حوادث رانندگی و درمان تا حمل ونقل و سفر و عمر، نمونه هایی از شاخه های مختلف بیمه هستند که در اکثر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین ویژگی بیمه ها، کاهش یا رفع ریسک احتمالی ناشی از حوادث مختلف است.  به بیان دیگر، بیمه نوعی سرمایه گذاری برای کاهش هزینه های مالی و ضررهای ناشی از حوادث احتمالی است.

 بیمه ی وکالت نوعی بیمه است که ضمن ارائه ی خدمات مشاوره ای،  هزینه های مراجعه ی بیمه گذار به دادگاه یا طرح شکایت وی را تحت پوشش قرار می دهد.  در واقع ضمانتی است که در آن اشخاص حقیقی و حقوقی با بهره مندی و مساعدت وکلا و حقوقدانان، حل و فصل مشکلات حقوقی و دعاوی خود را به متخصصین رشته حقوق سپرده و با آرامش خاطر به کسب و فعالیت روزمره خود می پردازند.

اجرای صحیح قواعد مربوط به حقوق شهروندی برای حمایت از عموم مردم در راستای عقود معاملات، ایقاعات، وصایا، ارث و سایر امور حقوقی در جامعه و همچنین پیشگیری از جرایم ناشی از عدم آگاهی افراد از قوانین و مقررات جاری، ارائه ی مشاوره های مناسب و هدایت خاص حقوقی از هر حیث، مشمول طرح بیمه ی وکالت می باشد.

با رشد روز افزون جمعیت و پیدایش نیاز های جدید جهت تامین امنیت و آرامش جامعه، و همچنین به دلیل افزایش تنش های ناشی از عدم آشنایی افراد با قوانین حاکم در کشور، کسب آگاهی های حقوقی برای آحاد جامعه، دارای اهمیت بیشتری گردیده است و با توجه به تخصصی بودن دفاع در محاکم و عدم دسترسی همگان به اطلاعات و مشاوره های حقوقی، عدم تجربه کافی در کاربرد درست قوانین و از همه مهمتر هزینه های بالای حق الوکاله، موجب شده است بسیاری از افراد جامعه در مواقع نیاز، به مشاور یا وکیل مورد نظر خود دسترسی نداشته باشند.

هزینه بر بودن دادخواهی، مانعی عمده در مسیر دسترسی افراد به حق قانونی و اجرای کامل عدالت است و پوشش بیمه ای این هزینه ها میتواند پیش یا پس از وقوع اختلاف و مسائل حقوقی تهیه گردد و موجب تسهیل دسترسی افراد به حمایت های قانون و خدمات حقوقی شود.

افرادی که حقوق قانونی و اجتماعی خود را بیمه میکنند هرچند از رخداد حوادث و پیش آمدهای قضایی و حقوقی در امان نیستند ولی آرامش خاطر دارند که مشکلات احتمالی آنها در آینده جبران خواهد شد؛ در نتیجه بیمه وکالت طرحی است برای تضمین آسایش و امنیت زندگی افراد.

همانطور که می دانید خدمات حقوقی برای بیشتر اقشار جامعه هزینه گزافی دارد، همچنین یافتن ارائه دهنده ی خدمات مناسب با نیاز هر فرد، کار آسانی نیست. این عوامل و بسیاری از عوامل دیگر باعث می شود بسیاری از شهروندان به خدمات حقوقی مورد نیازشان دسترسی پیدا نکنند و یا به علت نا آشنایی با روال دادرسی، به حق خود نرسند. اصلی ترین و مهمترین ویژگی طرح بیمه ی وکالت تلاش برای ایجاد فرهنگ مراجعه به وکیل و متخصصین امور حقوقی در سراسر کشور است. چه بسا این طرح به بالا بردن سطح دانش حقوقی افراد جامعه کمک شایانی میکند. از دیگر خصوصیات بارز این طرح دسترسی بیمه شدگان به شبکه ی وسیعی از وکلا، مشاوران و حقوقدانان است. بنابراین این طرح پاسخگوی تمامی نیاز های شهروندان در زمینه های مختلف حقوقی می باشد. این نوع بیمه نامه در گام نخست به دنبال پیشگیری از وقوع خطر است. یعنی با ارائه ی راهکارهای متناسب، سعی در کاهش احتمال وقوع مشکلات و دعاوی حقوقی دارد و در گام بعدی، در صورت بروز مشکلات حقوقی و قضایی با سایر افراد جامعه، این بیمه نامه در پی حل اختلاف با استفاده از بهترین روش قانونی است.

باید قبول کنیم که بسیاری از امور اجتماعی نیازمند حضور افراد متخصص و حرفه ای هستند و همه افراد نمی توانند به شکل تخصصی از حقوق قانونی خود دفاع کنند.  با اجرای طرح بیمه وکالت در پی آن هستیم که مردم در حل مسائل و مشکلات حقوقی خود، بتوانند به بیمه اتکا کنند چرا که فلسفه بیمه ایجاد آرامش و امنیت در جامعه است.

هرچند در این مسیر چالش هایی وجود دارد اما با عملکرد صحیح و رعایت اخلاق و عدالت و کم کردن فاصله مردم با وکیل و خدمات حقوقی و همینطور عمل به اسناد بین المللی میتوان در جهت ایجاد نظم و تحقق هر چه بیشتر عدالت در جامعه، گامهای موثری برداشته و در راه اثبات آن کوشید

The money that you are investing in a store is taken from your wallet, but what you’ll be paying on the internet is a charge for something that how to type time you don’t even need.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید