BOYS BASKETBALL

Seminole District

Heritage 57, Amherst 53

AMHERST (5-4, 3-3 Seminole)

Lawrence Brown 15, Jordan 7, Burns 4, Martez Andrews 11, Idore 6, Jerry Cashwell 10. Totals 21 8-13 53.

HERITAGE (6-7, 4-2 Seminole)

Darius Brown 14, Hussain Williams 10, Kyle Ferguson 16, Jones 5, Anderson 3, McMillan 7, Banks 2. Totals 20 15-20 57.

Amherst;12;15;12;14;—;53

Heritage;19;10;12;16;—;57

3-point targets: Amherst 3 (Jordan, Andrews 2). Heritage 2 (Williams 2).

Highlights: H — Brown 3 rebounds, 2 assists, 2 steals; Williams 5 rebounds, 3 assists, 3 steals; Banks 4 rebounds; Ferguson 5 rebounds, 1 help, 1 steal; Jones 4 assists, 2 steals.

Persons are additionally studying…

Jefferson Forest 64, Liberty 18

JEFFERSON FOREST (5-7, 3-3 Seminole)

Scott 9, Aidan Cherry 14, John Wimmer 19, Elliott 4, Burrill 5, Rogers 5, Ellis 2, Hamilton 6.

LIBERTY (1-7, 0-6 Seminole)

Johnson 2, Mineo 8, Holdren 4, Brown 4.

Jeff. Forest;14;17;14;19;—;64

3-point targets: Jefferson Forest 7 (Scott 2, Wimmer 2, Cherry, Burrill, Rogers).

Highlights: JF — Jack Wimmer 10 rebounds.

Dogwood District

Altavista 59, Gretna 31

GRETNA (0-10, 0-3 Dogwood)

Rodney Reeves 10, Corridor 3, Nelms 2, Privette 6, Waller 5, Barber 2, Gunn 3. Totals 12 4-7 31.

ALTAVISTA (8-2, 2-0 Dogwood)

Tweedy 4, Anthony Clay 11, Jayden Boyd 17, Dawkins 8, Gilmore 2, Stuart Hunt 17. Totals 22 10-15 59.

Altavista;14;14;19;12;—;59

3-point targets: Gretna 3 (Reeves, Corridor, Waller). Altavista 5 (Clay, Boyd 2, Hunt 2).

Highlights: A — Dawkins 5 rebounds, 5 assists; Hunt 8 rebounds, 5 assists.

Non-district

Nottoway 64, Appomattox 61

Tyler Banks 20, Daishun Jennings 15, Willie Lawson 12, Oliver 6, Dumond 5, Worth 4, Johnson 2. Totals 19 17-31 64. 

Zach Busa 21, Dakota Wheeler 12, Ervis Davin 11, Adams 8, Pennix 5, Caruso 2, Fleshman 2. Totals 24 7-15 61. 

Nottoway;15;17;15;17;—;64

Appomattox;15;16;11;19;—;61

3-point targets: Nottoway 9 (Lawson 4, Jennings 2, Oliver 2). Appomattox 6 (Davin, Busa 3, Adams 2). 

Virginia Impartial Faculties

Weekly rankings

1. St. Paul VI, 2. St. Stephen’s & St. Agnes, 3. Bishop O’Connell, 4. Episcopal Excessive, T5. Benedictine Prep, St. Anne’s-Belfield, 7. Cape Henry, 8. Catholic Excessive, 9. Woodberry Forest, 10. Flint Hill, 11. St. Christopher’s, 12. Potomac Faculty, 13. Norfolk Academy, 14. Bishop Ireton. 

1. Blue Ridge, 2. Highland Faculty, 3. Miller Faculty, 4. The Steward Faculty, 5. Virginia Episcopal Faculty, 6. Peninsula Catholic, 7. Life Christian, 8. Nansemond-Suffolk, 9. Hargrave Army Academy, 10. Norfolk Collegiate, 11. Seton Faculty, 12. North Cross, 13. Norfolk Christian, 14. Christchurch Faculty. 

1. Fairfax Christian, 2. Banner Christian, 3. Richmond Christian, 4. The Carmel Faculty, 5. Roanoke Catholic, 6. Japanese Mennonite, 7. Walsingham, 8. Christ Chapel, 9. Wakefield Faculty, 10. Greenbrier Christian, 11. Church Hill, 12. Broadwater, 13. Tidewater Academy, 14. Veritas Faculty. 

GIRLS BASKETBALL

Seminole District

Jefferson Forest 47, Liberty 40

LIBERTY (5-5, 4-3 Seminole)

Cierra St. John 17, Adams 9, Smith 6, Sigei 3, Gonzalez 2, Brown 3. Totals 13 10-21 40. 

JEFFERSON FOREST (8-4, 5-2 Seminole)

Moriah Tate 19, Kennedy Hancock 10, Be. Hill 4, Br. Hill 2, Knight 2, Ferrell 3, Dawkins 6, Shrader 1. Totals 18 9/11 47. 

Liberty;12;12;4;12;—;40

Jeff. Forest;18;6;10;13;—;47

3-point targets: Liberty 4 (Sigei, St. John 3). Jefferson Forest 2 (Tate, Ferrell). 

GIRLS TRACK & FIELD

Non-district

Rustburg 72, LCA 42, Prince Edward 41

At Heritage Excessive’s indoor monitor, Wednesday

High 3 people (when three or extra participated): 55 Sprint — 1. NaKayla Foster (Rustburg) 7.39, 2. Emily Coates (R) 7.57, 3. Alexus Burks (R) 8.29; 300 Sprint — 1. NaKayla Foster (R) 45.56, 2. Iyana Sherard (R) 46.00, 3. Alexus Burks (R) 48.89; 500 Sprint — 1. Laney Richmond (LCA) 1:36.23, 2. Jamie Earsing (R) 1:38.40, 3. Cindy Cawthorne (R) 1:40.25; 1,000 Run — 1. Sylvia Hemmer (Prince Edward) 3:53.87, 2. Laila Jones (PE) 4:06.10, 3. Meredith Vance (R) 4:36.67; 1,600 Run — 1. Sylvia Hemmer (PE) 6:13.64; 55 Hurdles — 1. Kona Moore (LCA) 10.22, 2. Alyssa Pillow (R) 10.27, 3. Jamie Earsing (R) 11.39; 4×200 Relay: Rustburg 2:06.50; Excessive Leap: 1. Saye Woodard (PE) 4-08, 2. Kate Hardie (R) 4-04; Pole Vault — 1. Kona Moore (LCA) 9-00, 2. Haley Krycinski (LCA); Lengthy Leap: 1. NaKayla Foster (R) 17-00, 2. Emily Coates (R) 16-04.50, 3. Saye Woodard (PE) 15-02; Triple Leap — 1. Saye Woodard (PE) 30-08, 2. Kona Moore (LCA) 30-05.50, 3. Dejanira Pearl (PE) 28-07; Shot Put — 1. Jordyn Robbins (LCA) 33-11.50, 2. Aaliyah Bell (PE) 31-00; Tylia Jones (R) 24-01.50. 

BOYS TRACK & FIELD

Non-district

Altavista 49, Prince Edward 41, LCA 36, Rustburg 28

At Heritage Excessive’s indoor monitor, Wednesday

High 3 people (when three or extra participated): 55 Sprint — 1. Austin Rose (LCA) 7.33, 2. Ben Baker (Rustburg) 7.36, 3. Alex Wright (Prince Edward) 8.12; 300 Sprint — 1. Ben Baker (R) 41.34, 2. Sam Derrick (Altavista) 41.99, 3. Samuel O’Regan (LCA) 42.61; 500 Sprint — 1. Eric Nichols (Alta) 1:17.55, 2. Landon Hoy (LCA) 1:18.16, 3. Ben Baker (R) :19.83; 1,000 Run — 1. Joel Phillips (Alta) 3:22.35, 2. Nathan Hamilton (PE) 3:22.60, 3. Jayden Justice (R) 3:45.27; 1,600 Run — 1. Logan Liberty (R) 5:30.18, 2. Nathan Hamilton (PE) 5:44.85, 3. Jayden Justice (R) 5:49.81; 4×200 Relay: 1. Altavista (Tyson Brown, Jordan Pippin, Landon Brown, Eric Nichols) 1:53.74, 2. Prince Edward 1:58.47; Excessive Leap — 1. Jordan Pippin (Alta) 5-04, 2. Landon Hoy (LCA) 5-02, 3. Joel Phillips (Alta) 5-00; Pole Vault — 1. Kai Moore (LCA) 12-00, 2. Dan Mleziva (LCA) 8-06; Lengthy Leap — 1. Jeb Moon (LCA) 20-05.50, 2. Jeremiah Bates (PE) 18-09, 3. Tyson Davis (Alta) 18-05; Triple Leap — 1. Jeremiah Bates (PE) 35-09.50, 2. Ben Baker (R) 35-04, 3. Malcolm Richardson (PE) 31-10.50; Shot Put — 1. Steven Floyd (Alta) 31-06.75, 2. Antwon Douglas (PE) 31-05.50, 3. Michael Oscal (R) 31-04.25. 

WRESTLING

Seminole District

LCA 43, Heritage 27

At Liberty Excessive, Wednesday

106: Dylan Lamar (H) by forfeit; 113: Christopher Schoffstall (LCA) p. Justin Porter; Landon Starnes (LCA) p. Alex Neiss; 126: Khalil Reeves (H) by forfeit; 138: Daniel Hudson (LCA) d. Macajah Mason 11-5; 145: Matt Garland (H) p. Shepard Landrum; 152: Adon Overstreet (H) by pin; 160: Jordan Scott (LCA) p. Pait Pierce; 170: Thomas Murphy (LCA) d. Chris Stone; 182: Toby Schoffstall (LCA) p. Ethan Fox ; 195: Caleb Davidson (LCA) p. Brayden Morgan; 200: Carson Meadows (LCA) p. Marqaz Wooden; 285: Reagan Burgess (LCA) p. Xavier Wilson. 

Word: Heritage additionally defeated Amherst 63-18 and Liberty 60-24. Heritage winners towards Amherst had been: Dylan Lamar, Justin Porter, Jeremy Estrada, Macajah Mason, Jawed Sherzad, Adon Overstreet, Pait Pearce, Chris Stone; Ethan Fox. Heritage winners towards Liberty had been: Lamar, Porter, Neiss, Mason, Matt Garland, Overstreet, Pierce, Brayden Morgan, Marqaz Wooden, Xavier Wilson. 

FRIDAY’S EVENTS

Lawrence Taylor - CBD Oil & Pain Relief Cream Bundle - 45% OFF

Timberlake Christian at Westover Christian, 6 p.m.

Dan River at William Campbell, 7 p.m.

Staunton River at Lord Botetourt, 7 p.m.

Virginia Episcopal at Hargrave Army, 7 p.m.

United Christian at Temple Christian, 8 p.m.

Timberlake Christian at Westover Christian, 5:15 p.m.

United Christian at Temple Christian, 6:30 p.m.

William Campbell at Dan River, 7 p.m.

Lord Botetourt at Staunton River, 7 p.m.

Appomattox, Heritage at Jamerson YMCA, 6 p.m.

Staunton River, Alleghany County, Franklin County, William Fleming at Kirk Household YMCA, 6 p.m.

Liberty, Amherst, William Campbell, Fluvanna County at Heritage, 6:30 p.m.

Amherst in Ed Cressel Basic at Virginia Excessive in Bristol, 4 p.m.

Staunton River, Heritage in Virginia Duals Black and Blue at Hampton Coliseum, 5 p.m.

Supply hyperlink



Supply hyperlink Prep scoreboard for Thursday, Jan. 13 | Excessive-school

Previous articleIndia’s Aditya Birla Vogue to purchase 51% stake in Home of Masaba
Next article90s Vogue: Scream actress Neve Campbell’s crimson carpet fashion and iconic outfits

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here